Buradasınız: Anasayfa / Sözlük / İman kavramının anlamı nedir

İman kavramının anlamı nedir

Sponsor Bağlantılar

İman Kelimesinin Sözlük ve Terim Anlamı
İmanın Kelime ve Kavram Anlamı nedir?

iman hakkında bilgiimanın anlamı dedir?
İman Arap dilinde çok değişik manalara gelir. Bunların öne çıkarılması gerekenleri ise “Emniyet ve güven içinde bulunmak, ikrar etmek, kabul etmek, emin kılmak, sükûna kavuşmak, kalben müsterih olmak, vicdani güven duymak ve iç aydınlığı hissetmek” gibi anlamlardır. Bu anlam zenginliğinden de anlaşılacağı gibi imanın ne olduğu veya ne olması
gerektiği hususunu bir çırpıda tanımlamak zor görünmektedir. Arapçada sağlamlaştırmak, kesin karar vermek ve tasdik etmek anlamına gelen itikad da iman karşılığı  ullanılmaktadır.

İslam düşüncesinde bir terim olarak iman “Hz. Peygamberin vahiy yoluyla getirdiği tüm hususlarda tereddütsüz tasdik etmek ve getirdiklerine inanmak” demektir. “Allah’tan alıp din adına tebliğ ettikleri kesin inanç ilkelerinde peygamberleri tasdik etmek ve onlara inanmak” şeklinde de tarif edilmektedir.

Bu inancı benimseyen kişiye mü’min dendiği gibi, inancın gereklerini tam bir teslimiyetle yerine getiren kişiye de Müslim denir. Bunun Farsça’dan geçen çoğul ifadesine de Müslüman denir. Allah’ın güzel isimlerinden (esmâ-i hüsnâ) olan el-Mü’min bu anlamıyla O’nun peygamberlerine indirdiği vahye tabi olan kişilere verilmiş olmaktadır. Bu anlamda mümin olanların Allah’ın güzel isminin anlamını her zaman taşıma sorumluluğu vardır.

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Eymen isminin anlamı Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: iman kavramının anlamı, iman kelimesinin dini ve ve terim anlami, iman nedir sözlük anlamı, imanın anlamı nedir, tahkiki iman ın sözlük anlamı

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top