Buradasınız: Anasayfa / Sözlük / İstiklal Marşı Kabulü Özet

İstiklal Marşı Kabulü Özet

Sponsor Bağlantılar

İstiklal Marşı Nasıl Kabul Edildi
İstiklalimizi simgeleyen muazzam bir marş! yüce yaradan öyle bir ilham vermiş ki Akife bunun bir benzerini yazmak imkansız gibi.
İstiklal Marşı Kabulü 23 Nisan 1920 günü Meclis açılmış. İstiklal harbi başlamış. Ordularımız, Anadoluyu işgal edenlerle savaşıyor. Yunan ordusu Ankara yakınlarına kadar ilerlemiş. Meclis bu ortamda, yeni kurulan Türk Devleti için bir İstiklal Marşı hazırlatmak istiyor. 1920 yılı sonlarında bu amaçla bir şiir yarışması açılıyor.Katılımcılara 6 ay süre veriliyor.
İstiklal Marşı Kabulü Özet
İstiklal Marşı yarışmasına bu süre içerisinde tam 724 şiir gönderiliyor. Müsabaka sonuçlanıyor. Mehmet Akif Bey‘ in şiiri Meclis kürsüsünden Maarif Vekili Hamdullah Suphi Bey tarafından büyük bir coşkuyla okunuyor.Büyük tezahürat ve alkışlar arasında ve oy birliği ile İstiklal Marşı olarak kabul ediliyor.Tarih 12 Mart 1921.

İstiklal Marşı şiiri kabul edildikten hemen sonra, kürsüden bir kez daha okunuyor ve bütün milletvekilleri bu kez ayakta dinliyor. Meclis yetkilileri birkaç gün sonra Mehmet Akif Bey’ e 500 liralık para ödülünü vermeye geliyorlar. Almayı reddediyor.hastanede yatmakta olan gazilerimize bağışlıyor.

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan DHBT Ne Demektir Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: istiklal marşının kabulü özet, istiklal marşının kabulü kısaca, istiklal marşı nasıl kabul edildi kısa özeti

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top