Buradasınız: Anasayfa / Sözlük / Kısaca Merkez Efendi Kimdir?

Kısaca Merkez Efendi Kimdir?

Sponsor Bağlantılar

Merkez Efendi Hazretleri Kimdir Kısaca Hayatı Hakkında Bilgi Vikipedi
Merkez Efendi asıl adı Müslihittin Ebu Taki Musa bin Mustafa bin Kılıç (doğumu 1460-63?, Sarımahmutlu, Buldan, Denizli – ölümü 1552, İstanbul), Türk Sufi, hekim ve Halveti Tarikatının Sünbüliye kolu şeyhlerinden.
Merkez Efendi Hazretleri Kimdir
Ailesinin Selçuklu Germiyanoğullarının bir koluna bağlı olduğu tahmin edilmektedir.[1] Denizli’de ilk öğrenimini babası Hafız Mustafa Efendinin yanında tamamladı. 1478’de gittiği Bursa’da veya İstanbul’da, Veliyüddin Medresesinde sürdürdü. Orada Hızırbeyzade Velayettin ya da Velayettin oğlu Ahmet Paşa olmak üzere dönemin önde gelen bilginlerinden İslam bilimleri ve tıp dersleri aldı. Gittiği Karaman’da Halveti şeyhlerinden Habib-i Karamani’ye mürit olma yolunda yaptığı girişimden bir sonuca ulaşamadı. 1493’te İstanbul’a dönerek Halvetiye Tarikatı şeyhlerinden, Sünbüliye kolunun kurucusu Sünbül Sinan’a bağlandı. Tasavvuf eğitimini tamamlayarak Aksaray Kovacı (ya da Sevindik) Dede Dergahı’na şeyh olarak atandı. Bir süre sonra da şeyhi tarafından Denizli’ye gönderildi.

I. Süleyman’ın (Kanuni) annesi Ayşe Hafsa Sultan’ın Manisa’da yaptırdığı imaretin yanındaki zaviyeye şeyh oldu. Burada, yalnız şeyhliği, eğitim-öğretim etkinlikleri ile değil, aynı zamanda hekimliği ile de ünlendi. “Mesir” denilen macunu ilk o yaptı ve Nevruz günü halka macun dağıtma geleneğini başlattı.

Sünbül Sinan Efendinin ölümü üzerine İstanbul’a dönerek onun yerine şeyh oldu. Bir gün, günümüzde kendi adını taşıyan Silivri-kapı ve Top-kapı arasındaki semtte gezinirken, söylendiğine göre, yer altından bir su sesi duydu. Toprağı kızdırdığında karşısında içi su dolu bir havuz çıktı. Burada bir cami ile bir hamam yaptırdı. Damat Çelebi Lütfi Paşa’nın eşi Şah Sultan bu camiye vakıflar tahsis ettiği gibi Merkez Efendi adına başka camilerde yaptırdı.

Merkez Efendinin vefatından sonra kabrinin üzerine, yine Şah Sultan tarafından yaptırıldığı sanılan türbenin ilk yapıldığı zamanki halinde kalamadığı, II. Mahmut döneminde duvar hizaları aynen korunarak yeniden yapıldığı biliniyor. Merkez Efendinin türbesi ve yanındaki kuyu eskiden olduğu gibi günümüzde de dilekte bulunulmak için halkın ziyaret ettiği bir yerdir. İyi bir Kuran yorumcusu olduğu söylenilen Merkez Efendinin yazılı bir yapıtına rastlanmamıştır.

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Cillop ne demektir Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: merkez efendi kimdir

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top