Buradasınız: Anasayfa / Sözlük / Meslek seçiminde nelere dikkat etmeliyiz

Meslek seçiminde nelere dikkat etmeliyiz

Sponsor Bağlantılar

Meslek seçiminde nelere dikkat etmeliyiz kısaca yaza bilir misiniz?
Seçeceğimiz mesleğin gelecekteki yaşamımızı etkileyeceğini göz ardı ederek değerlendirilmelidir. Kendine uygun mesleği seçen kişiler işlerini severek ve hayata bakış açılar olumlu olur. Bununla birlikte sürekli işlerinin başına dönüp çalışma arzusuyla dolmakta ve verimi arttırmaktadırlar. Meslek yaşamlarını bu şekilde sürdürmekte ve ülke ekonomisine de katkı sağlamaktadırlar.
Sevmedikleri mesleklerde çalışmayan kişiler ise çalışmaya karşı isteksizlik, işe devamsızlık, verim düşüklüğü, yeniliklere direnme gibi davranışlar göstermekte ve mesleklerini değiştirme girişiminde bulunmaktadırlar. Bu nedenle meslek seçmede şu ilkelere dikkat edilmelidir.
Kendinizi tanıyın; seçeceğiniz meslek ile uyum içinde olmaya çalışın. Mesleğe karar vermeden önce kendinizin hangi özelliklere sahip olduğunu nesnel olarak bilmelisiniz.
Sosyo-Ekonomik durumunuz; seçeceğiniz mesleği tamamlamak ve ileride sürdüre bilmek için maddi ihtiyacı göz ardı etmek gerekir. Bu nedenle meslek ya da bölüm seçerken gerekirse kararlar, aile ile birlikte alınmalıdır.
Kişisel özellikleriniz; Hangi mesleğe daha yatkın iseniz ona göre hareket etmek gerekir. Meslekte başarılı olmak sadece zeka ile sağlanamaz. Yönetici olmayı düşünen biri ise, başkaları ile iyi geçinebilen, sabırlı, idealist, ikna gücü gibi özelliklerinin olması gerekir. Mutlaka her insanın bir yeteneği vardır ve ona göre hareket etmek gerekir.

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan İnternet nedir kısaca Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top