Buradasınız: Anasayfa / Sözlük / Nifak Ne Demektir ?

Nifak Ne Demektir ?

Sponsor Bağlantılar

Nifak Nedir ? – Nifak Ne Demek ?
NİFÂK nedir, NİFÂK hakkinda bilgi, NİFÂK ne demek,
NİFAK NE DEMEKTİR? Anlamı

Nifak, bir İslam dini terimi.

İslam dinine göre bir küfür çeşidi olan nifak, dışarıdan mümin ve Müslüman görünmekle beraber kalben Allah’ı, İslam peygamberlerini ve imanın diğer esaslarını kabullenmemek, inanmamak mânâsına gelir. Nifak içinde olan kimseye münafık denir ve kalben inanmadan, sadece zahiri olarak (görünüşte) inanmış, inanıyor gözüken kişilere söylenir.

İslama göre münafıklar kalben inanmadıkları ve iman etmedikleri için Allah katında kâfirdirler ve ebedî azaptadırlar. Fakat, dil ile ikrar edip, müslüman olduklarını söyleyerek dışarıdan böyle göründükleri için insanlar katında bir mümin gibi davranış görürler. Zira kişi kalptekileri kesinlikle tam olarak bilemez ve üzerine yorumda bulunamaz. Bu yüzden münafık kişi münafıklığını ve küfrünü beyan etmedikçe ona bir Müslüman gibi davranmak zorunludur.

_______________________________________

NİFÂK

Kur’ân-ı kerîmde meâlen buyruldu ki:

Bedevîler, küfür ve nifak bakımından hem daha beter, hem de Allahü teâlânın Resûlüne indirdiği sınırları tanımamaya daha lâyıktır (onlar buna daha müsâittirler). Allahü teâlâ, alîmdir, hakîmdir. (Tevbe sûresi: 97)

Kalbinde küfür olan kimsenin mü’min olduğunu söylemesi, dinde nifâk olur. Kalbinde düşmanlık olup, dostluk göstermek dünyâ nifâkı olur. Küfrün en kötüsü, dinde nifâk yapmaktır. (Muhammed Hâdimî)

2. Dışı içine uymayan, iki yüzlü.

Elleri, ayakları, başı belli olan düşükte gelen kan da nifâstır. Nifâs zamânının azı yoktur. Kan kesildiği zaman, gusül edip namaza başlar. En çok zamânı Hanefî mezhebine göre kırk gündür. Kırk gün tamam olunca, kan kesilmese de gusl edip namaza başlar. (İbn-i Âbidîn)

Nifâs günlerinde namaz, oruç, câmi içine girmek, Kur’ân-ı kerîm okumak ve tutmak, Kâbe’yi tavâf, cimâ’ haram olur. Oruçları kazâ eder, namazları kazâ etmez. (İbn-i Âbidîn)

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan müceddid nedir Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: nifak ne demek, nifak, nifak ne demektir

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top