Buradasınız: Anasayfa / Sözlük / Toponimi Ne Demektir?

Toponimi Ne Demektir?

Sponsor Bağlantılar

Toponimi nedir?

1.) Yer adı bilimi.
2.) Belli bir coğrafi bölgedeki yer adlarını, bunların kökenlerini, bölgede konuşulmakta olan dille yada ortadan kalkmış dillerle bağlantılarını inceleyen Dilbilim dalı.

Kısaca Toponimi Ne Anlama Geliyor

yer adlarının etimolojik, tarihsel ve coğrafi verilere göre sınıflandırılarak incelenmesi. Toponimide bu adlar, yerleşim adları ve özellik adları olarak iki genel sınıflama içinde ele alınır. Yerleşim adları insanların yaşadığı ya da yaşamış olduğu köy, kent gibi birimleri gösterir ve genellikle o yerin ilk kurulduğu dönemden kalmadır. Özellik adları ise bir yerin doğal ya da fiziksel özelliklerini gösteren hidronim (su özelliklerine ilişkin adlar), oronim (yeryüzü yükseltilerine ilişkin adlar) ve doğal bitki örtüsü özelliklerine ilişkin adlar olarak ayrılır.

Toponimi yer adlarının dilbilimsel evrimi (etimoloji) ve bu adın veriliş nedeni (tarih ve coğrafya boyutu) üzerinde durur. Bu konudaki araştırmalarda coğrafya özelliklerinden kaynaklanan adlardan ve bunların veriliş nedeninden çok, yerleşim adlarının kökenleri incelenir.

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Antroponomi Ne Demektir Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top